Internet-технолог╕╖ як зас╕б орган╕зац╕╖ доступу до баз даних науково-техн╕чно╖ ╕нформац╕╖

Ланде Дмитро Володимирович,
кандидит техн╕чних наук,
заступник директора ╤нформац╕йного центру "Електронн╕ в╕ст╕"

Internet сьогодн╕ це найб╕льш розвинена у св╕т╕ ╕нформац╕йна система, за допомогою яко╖ зд╕йсню╓ться коммун╕кац╕я м╕ж м╕лл╕онами користувачами. За допомогою мереж╕ Internet забезпечу╓ться доступ до б╕льш як п'яти м╕лл╕он╕в ╕нформац╕йних Web-сайт╕в. Якщо прийняти до уваги к╕льк╕стн╕ показники укра╖нського сегменту Internet, то вони нал╕чують 200-300 тисяч користувач╕в, загальна к╕льк╕сть Web-сервер╕в на сьогодн╕ досягла позначки 4,5 тисяч.

З самого початку розвитку Internet, а особливо з появою Web-технолог╕й, мережа ор╕╓нтована на ╕нформац╕йне забезпечення сво╖х користувач╕в, в тому числ╕ науково-техн╕чною ╕нформац╕╓ю (НТ╤). Механ╕зм CGI (Common Gateway Interface) разом з концепц╕╓ю г╕пертекстового представлення ╕нформац╕╖ в Web забезпечили ╕нтеграц╕ю б╕льшост╕ з ╕снуючих баз даних НТ╤ з сучасними мережними технолог╕ями.

Одним з ефективних засоб╕в доступу до баз даних НТ╤ ╓ ╕нформац╕йно-пошуков╕ системи (╤ПС), як╕ з'явилися майже одночасно з появою комп'ютерно╖ техн╕ки. Вже в середен╕ 60-х рок╕в були створен╕ системи такого типу, базов╕ концепц╕╖ яких не зм╕нюються й дос╕. Традиц╕йно в систем╕ НТ╤ (а також у б╕бл╕отечн╕й справ╕) використовувалися системи та клони систем STAIRS, Folio, ISIS. Вс╕ вони сьогодн╕ знайшли сво╓ продовження в Web-технолог╕ях, що дало новий повштох для впровадження технолог╕й обробки та пошуку НТ╤ в глобальних розпод╕лених системах. Створена ╤ПС WAIS (Wide Area Information Server), реал╕зуюча б╕бл╕ограф╕чний стандарт ANSI Z39.50 була першою такою с╕стемою в Internet. Ця ╤ПС ╓ ╓диною, що ма╓ св╕й власний мережевий Internet- протокол. Арх╕тектурно система WAIS близька до класично╖ ╤ПС компан╕╖ IBM STAIRS. Надал╕ вона була ╕нтегрована з Web, та ма╓ широке розповсюдження при робот╕ з реферативними та б╕бл╕ограф╕чними базами даних малих та середн╕х обсяг╕в насамперед в державних та осв╕тн╕х установах США та зах╕дно╖ ╢вропи. Серед систем, як╕ широко в╕дом╕ в мереж╕ Internet сьогодн╕ можна назвати ╤ПС Glimpse. Вона розроблена в межах видомого ун╕верситетського проекту HARVEST, та ма╓ виключно економ╕чн╕ вимоги до техн╕чних ресурс╕в при реал╕зац╕╖.

╤нформац╕йний центр "Електронн╕ в╕ст╕", враховуючи актуальн╕сть створення ╤ПС для використання в сучасних ╕нформац╕йних систамах, розробив та з 1995 року впроваджу╓ ╤ПС "InfoReS-XL". С╕стему побудовано як реал╕зац╕ю класично╖ арх╕тектури систем з ╕нвертованним╕ ╕ндексами та з самого початку ╕нтегровано з Web. Завдяки цьому система "InfoReS-XL", в пр╕внянн╕ з ╕снуючими системами, ма╓ певн╕ переваги, а саме, в систем╕:

- забезпечена ефективн╕сть та економ╕чн╕сть процедур створення баз даних;

- реал╕зований механ╕зм мультибазово╖ роботы з ретроспективними базами даних р╕зно╖ структури (б╕бл╕ограф╕я, реферати, повн╕ тексти, деяк╕ мультимед╕а застосування);

- включен╕ стандартизован╕ засоби збору та обл╕ку статистично╖ ╕нформац╕╖;

- створен╕ гнучк╕ ╕нструменти адм╕н╕стрування.

Сьогодн╕ InfoReS-XL здатна забезпечити аутентиф╕кац╕ю користувач╕в, авторизац╕ю та санкц╕онування доступу до баз даних, окремих документ╕в та пол╕в, а також виб╕рковий обл╕к використання ресурс╕в баз даних. Все це ╓ нев╕д'╓мними компонентами орган╕зац╕╖ доступу ╕нформац╕йних науково-техн╕чних ресурс╕в.

НТI ╓ одною з складових нац╕ональних ╕нформац╕йних ресурс╕в. Подальший розвиток та ╕нтеграц╕я ╕нформац╕йних систем для роботи з НТ╤ ╓ необх╕дним атрибутом ╕нтелектуального потенц╕алу сучасного сусп╕льства. Створення та впровадження ╕нформац╕йно-пошукових систем в галуз╕ НТ╤ на основ╕ Internet-технолог╕й, як╕ п╕дтримують нац╕ональну мову та ор╕╓нтован╕ на науково-техн╕чний потенц╕ал Укра╖ни, ╓ одним з ключових складових елемент╕в розвитку системи наково-техн╕чно╖ ╕нформац╕╖ в Укра╖н╕.


P e к л а м a:
[an error occurred while processing this directive][an error occurred while processing this directive] File not found. [an error occurred while processing this directive]