Ланде Дмитро Володимирович,
кандидит технічних наук,
заступник директора Інформаційного центру "Електронні вісті"
Internet сьогодні це найбільш розвинена у світі інформаційна система, за допомогою якої здійснюється коммунікація між мілліонами користувачами. За допомогою мережі Internet забезпечується доступ до більш як п'яти мілліонів інформаційних Web-сайтів. Якщо прийняти до уваги кількістні показники українського сегменту Internet, то вони налічують 200-300 тисяч користувачів, загальна кількість Web-серверів на сьогодні досягла позначки 4,5 тисяч.
З самого початку розвитку Internet, а особливо з появою Web-технологій, мережа орієнтована на інформаційне забезпечення своїх користувачів, в тому числі науково-технічною інформацією (НТІ). Механізм CGI (Common Gateway Interface) разом з концепцією гіпертекстового представлення інформації в Web забезпечили інтеграцію більшості з існуючих баз даних НТІ з сучасними мережними технологіями.
Одним з ефективних засобів доступу до баз даних НТІ є інформаційно-пошукові системи (ІПС), які з'явилися майже одночасно з появою комп'ютерної техніки. Вже в середені 60-х років були створені системи такого типу, базові концепції яких не змінюються й досі. Традиційно в системі НТІ (а також у бібліотечній справі) використовувалися системи та клони систем STAIRS, Folio, ISIS. Всі вони сьогодні знайшли своє продовження в Web-технологіях, що дало новий повштох для впровадження технологій обробки та пошуку НТІ в глобальних розподілених системах. Створена ІПС WAIS (Wide Area Information Server), реалізуюча бібліографічний стандарт ANSI Z39.50 була першою такою сістемою в Internet. Ця ІПС є єдиною, що має свій власний мережевий Internet- протокол. Архітектурно система WAIS близька до класичної ІПС компанії IBM STAIRS. Надалі вона була інтегрована з Web, та має широке розповсюдження при роботі з реферативними та бібліографічними базами даних малих та середніх обсягів насамперед в державних та освітніх установах США та західної Європи. Серед систем, які широко відомі в мережі Internet сьогодні можна назвати ІПС Glimpse. Вона розроблена в межах видомого університетського проекту HARVEST, та має виключно економічні вимоги до технічних ресурсів при реалізації.
Інформаційний центр "Електронні вісті", враховуючи актуальність створення ІПС для використання в сучасних інформаційних систамах, розробив та з 1995 року впроваджує ІПС "InfoReS-XL". Сістему побудовано як реалізацію класичної архітектури систем з інвертованнимі індексами та з самого початку інтегровано з Web. Завдяки цьому система "InfoReS-XL", в прівнянні з існуючими системами, має певні переваги, а саме, в системі:
- забезпечена ефективність та економічність процедур створення баз даних;
- реалізований механізм мультибазової роботы з ретроспективними базами даних різної структури (бібліографія, реферати, повні тексти, деякі мультимедіа застосування);
- включені стандартизовані засоби збору та обліку статистичної інформації;
- створені гнучкі інструменти адміністрування.
Сьогодні InfoReS-XL здатна забезпечити аутентифікацію користувачів, авторизацію та санкціонування доступу до баз даних, окремих документів та полів, а також вибірковий облік використання ресурсів баз даних. Все це є невід'ємними компонентами організації доступу інформаційних науково-технічних ресурсів.
НТI є одною з складових національних інформаційних ресурсів. Подальший розвиток та інтеграція інформаційних систем для роботи з НТІ є необхідним атрибутом інтелектуального потенціалу сучасного суспільства. Створення та впровадження інформаційно-пошукових систем в галузі НТІ на основі Internet-технологій, які підтримують національну мову та орієнтовані на науково-технічний потенціал України, є одним з ключових складових елементів розвитку системи наково-технічної інформації в Україні.