Ланде Д.В., Крючин А.А., Балагура ╤.В.
Система ╕нтеграц╕╖ науково╖ ╕нформац╕╖ "Б╕бл╕отека накометр╕╖" //

М╕жнародна наукова-техн╕чна конференц╕я "╤нтелектуальн╕ технолог╕╖ л╕нгв╕стичного анал╕зу": Тези допов╕дей. - Ки╖в: НАУ, 2022. - C. 7.

Задача, що постала перед авторами, полягала в орган╕зац╕╖ ╕нформац╕йного пошуку з анал╕тичними можливостями у реферативн╕й баз╕ даних .Укра╖н╕ка наукова. (реферативний журнал .Джерело.) з подальшим розширенням ╕нформац╕йних ресурс╕в, а також анал╕тичних серв╕с╕в, що дозволяють виявляти вза╓мозв.язки окремих понять ╕ досл╕джувати ╖х динам╕ку. Для вир╕шення задач╕ необх╕дно:

1) створення системи ╕нтеграц╕╖ науково╖ ╕нформац╕╖ на основ╕ реферативного журналу .Джерело. та розширення ╖╖ за допомогою п╕дключення ╕нших наукових баз даних;

2) розробка ╕ п╕дключення анал╕тичного ╕нструментар╕ю.

Додатково п╕дключено ╕нформац╕йний ресурс, а саме, реферативну частину системи arXiv - найб╕льший арх╕в електронних препринт╕в в╕дкритого доступу.

На основ╕ анал╕зу сучасних засоб╕в створення ╕нтелектуальних ╕нформац╕йно-пошукових систем, як технолог╕чну основу п╕дходу, що пропону╓ться, було обрано застосування системи Manticore Search. Анал╕тичн╕ ╕нструменти дозволяють користувачу досл╕джувати динам╕ку запиту, а саме представля╓ дан╕ агрегован╕ за роками. Система дозволя╓ анал╕зувати динам╕ку ╕ вза╓мозв.язки окремих понять, до складу яких на даний момент входять поняття "Автори" ╕ "Ключов╕ слова". Якщо ц╕ поняття у явному вигляд╕ не присутн╕ у вих╕дних документах, то застосовуються засоби ╖х автоматизованого екстрагування.

Побудовано д╕ючий макет ╕нтелектуально╖ науково╖ системи "Б╕бл╕отека наукометр╕╖", в як╕й окр╕м традиц╕йного ╕нформац╕йного пошуку реал╕зовано також анал╕тичн╕ ╕нструменти досл╕дження динам╕ки ╕ вза╓мозв.язк╕в понять. Новизна п╕дходу поляга╓ в подоланн╕ наявних проблем при побудов╕ наукометричних систем: можливост╕ розширення таких систем за рахунок п╕дключення ╕нших наукових баз даних користувача, а також нового анал╕тичного ╕нструментар╕ю.