cover

Д.В. Ланде, В.І. Полуциганова, С.А. Смирнов
Методологія рою віртуальних експертів для оцінки взаємозв'язку загроз та уразливостей
об'єкту критичної інфраструктури

// Штучний інтелект і безпека, науково-практична конференція :
матеріали, 19-21 листопада 2024 р. Київ : ІПМЕ ім. Г.Є.Пухова НАН України, ІПРІ НАН України, 2024. - C. 4-7.

У сучасних дослідженнях у сфері оцінки ризиків для об.єктів критичної інфраструктури важливим є методологічний підхід до оцінки взаємозв'язку між загрозами та уразливостями. Традиційно для цих цілей використовуються методи, засновані на експертних оцінках, однак такі підходи часто стикаються з проблемами суб.єктивності, обмеженого числа експертів і складності в інтеграції різноманітних знань. Одним із підходів, який дозволяє ефективно вирішувати ці проблеми, є методологія "рою віртуальних експертів".

Термін "рій" у цьому контексті означає сукупність численних віртуальних агентів (експертів), які одночасно взаємодіють із системою штучного інтелекту (зокрема, великими мовними моделями - LLM), з метою отримання максимально точних і збалансованих оцінок. Кожен промпт, сформульований як запит до LLM, виступає як окремий "віртуальний експерт", що вносить свій внесок у загальний результат.

Метою роботи є створення та обґрунтування методології рою віртуальних експертів для оцінки взаємозв'язку між загрозами та уразливостями об'єктів критичної інфраструктури з використанням великих мовних моделей (LLM) та їх математичного моделювання для підвищення точності і надійності оцінок ризиків у сфері кібербезпеки.