Д.В. Ланде, О.О. Дмитренко, О.Г. Радз╕╓вська, А.В. Бойченко
Визначення напрямк╕в зв'язк╕в у мереж╕ терм╕н╕в

// Информационные технологии и безопасность. Материалы XIX Международной научно-практической конференции ИТБ-2019. - К.: ООО "Инжиниринг", 2019. - C. 103-112.


Розвиток комп'ютерних технолог╕й та, зокрема, мереж╕ Iнтернет, яка ╓ джерелом ╕нформац╕йних ресурс╕в, як╕, в свою чергу, ╓ динам╕чним джерелом текст╕в, в╕дкрива╓ нов╕ можливост╕ для розробки й застосування покращених метод╕в ╖х досл╕дження. ╤снують р╕зн╕ методи, методики та техн╕ки комп'ютеризовано╖ обробки та анал╕зу тексту. Проте зважаючи на невпинний розвиток, сучасне програмне забезпечення все б╕льше потребу╓ готових р╕шень для вдосконалення сво╖х систем. Адже дос╕ в╕дкритою та до к╕нця невир╕шеною ╓ задача вибору окремих терм╕н╕в з корпусу текстових документ╕в й автоматизац╕я такого в╕дбору. У зв'язку з╕ складн╕стю природньо╖ мови, також не менш складною й в╕дкритою проблемою ╓ встановлення синтаксичних зв'язк╕в м╕ж терм╕нами у текст╕, та визначення напрямк╕в таких зв'язк╕в. У ц╕й робот╕ розглядаються та анал╕зуються п╕дходи до побудови мереж терм╕н╕в, як онтолог╕чно╖ модел╕ предметно╖ област╕. Зокрема, представлен╕ нов╕ п╕дходи до визначення напрямк╕в зв'язк╕в м╕ж вузлами ненаправлено╖ мереж╕, побудовано╖ з╕ сл╕в та словосполучень (окремих ун╕грам, б╕грам та триграм) тематичного текстового масиву. Також для побудови направлено╖ мереж╕ терм╕н╕в розгляда╓ться й застосову╓ться один ╕з метод╕в створення терм╕нолог╕чних онтолог╕й - алгоритм формування мереж природн╕х ╕╓рарх╕й терм╕н╕в на основ╕ анал╕зу текстового корпусу.

Ключов╕ слова: Предметна Область, Онтолог╕я, Мережа Терм╕н╕в, Граф Горизонтально╖ Видимост╕, Мережа Природно╖ ╕╓рарх╕╖ Терм╕н╕в, Синтаксичн╕ та Семантичн╕ Зв'язки, Ненаправлена Мережа, Направлена Мережа.

PDF

HOME